ARAÇ SAHİPLERİ OTOMOBİLLERİNİN YAZ BAKIMI KONUSUNDA BİLİNÇLİ
Haber
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 23:55
 
ARAÇ SAHİPLERİ OTOMOBİLLERİNİN YAZ BAKIMI KONUSUNDA BİLİNÇLİ
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte otomobillerin mevsime uygun şekilde bakımının yapılması büyük önem taşıyor. Otomobilleriyle güvenli bir şekilde yolculuk yapmak isteyenlerin araç yaz bakımlarını muhakkak yaptırması gerekiyor.
EKONOMİ Haberi
ARAÇ SAHİPLERİ OTOMOBİLLERİNİN YAZ BAKIMI KONUSUNDA BİLİNÇLİ

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, özellikle tatil planlarının da yoğun olduğu yaz aylarında otomobillerin yaz bakımı konusunda tüketicilerin davranışlarını ve düşüncelerini araştırdı.

Haziran ayında 8.589 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını derleyip, sektöre ışık tutacak istatistikleri paylaşan arabam.com’un sunmuş olduğu veriler, tüketicilerin araçlarının yaz bakımıyla ilgili bilinçli olduklarını gösteriyor. Araştırmaya göre otomobil sahipleri, araçlarının bakımlarını profesyonel bir firmada yaptırmayı tercih ediyor ve haziran ayının henüz başlarındayken araçlarının yaz bakımlarını çoktan yaptırmış durumdalar. Araştırmaya katılanların 71,6’sı aracının yaz bakımını yaptırmış durumda. Katılımcıların 19,1’i aracının yaz bakımını henüz yaptırmadığını ancak yaptıracağını belirtirken tüketicilerin yalnızca 9,2’si pandemi dolayısıyla çok seyahat etmediği için aracının yaz bakımını yaptırmayacağını ifade etti.

Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarının detayları şöyle:

 

Tüketici Aracının Yaz Bakımını Çoktan Yaptırdı

 

Araştırmaya katılan araç sahiplerinin 71,6’sı aracının yaz bakımını yaptırdığını söylerken, katılımcıların 19,1’i aracının yaz bakımını henüz yaptırmadığını ancak yaptıracağını belirtti. 9,2’lik kesim ise pandemi şartlarında seyahat etmeyi düşünmediği için aracına yaz bakımı yaptırmayacağını açıkladı. Ayrıca araçlarının bakımını profesyonel bir firmada yaptıracağını söyleyenleri oranı 81,5 iken, aracının bakımını kendisinin yapabileceğini söyleyenlerin oranı 18,5. Oranlara bakıldığında, tüketicilerin bu konuda duyarlı oldukları söylenebilir.

Katılımcılara araçlarının yaz bakımında en çok hangisine önem verdikleri sorulduğunda ise cevaplayıcıların 34,4’ü fren sistemini önemsediğini söyledi. Cevaplayıcıların 25,9’u filtreleme, 18,7’si klima kontrolü ve 16,1’i yaz lastiğine geçişi önemsediğini belirtti.

 

Tüketici Otomobillerin Yaz Bakımı Konusunda Yeterli Bilgiye Sahip

 

arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırmada katılımcılara araçların yaz bakımı hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları sorulduğunda katılımcıların 63,4ü bilgi sahibi olduğunu söylerken katılımcıların 28,4’i kısmen bilgi sahibi olduğunu, 8,1’i hiç bilgi sahibi olmadığını söyledi.

 

Yaz Lastiği Seçerken En Çok Güvenilir Firmalar Tercih Ediliyor

 

Araç sahiplerine yaz lastiği seçerken en çok dikkat ettikleri unsur sorulduğunda cevaplayıcıların 47,9’u güvenilir bir firmadan alacağını belirtirken, cevaplayıcıların 41’i teknik detaylarını inceleyerek en iyisini alacağını belirtti. Katılımcıların 11,1’i ise fiyatı uygun olan yaz lastiklerini alacağını söyledi. Çıkan sonuçlara göre otomobil kullanıcılarının güvenli bir sürüşe önem verdiğini söylemek mümkün.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı