İBB ŞEHİR TİYATROLARI “ANTİGONE” İLE SEZONU AÇTI
Haber
02 Eylül 2021 - Perşembe 18:18
 
İBB ŞEHİR TİYATROLARI “ANTİGONE” İLE SEZONU AÇTI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Sofokles’in yazdığı, Sabahattin Ali’nin çevirisinden Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği Antigone isimli oyunun ilk gösterimiyle yeni sezonu açtı. İBB Şehir Tiyatroları, 2021-2022 tiyatro sezonunu İstanbul seyircisinin katılımıyla, 1 Eylül 2021 Çarşamba günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Sofokles’in yazdığı Sabahattin Ali’nin çevirisinden Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği Antigone oyununun ilk gösterimiyle açtı.
GÜNCEL Haberi
İBB ŞEHİR TİYATROLARI “ANTİGONE” İLE SEZONU AÇTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Sofokles’in yazdığı, Sabahattin Ali’nin çevirisinden Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği Antigone isimli oyunun ilk gösterimiyle yeni sezonu açtı.

İBB Şehir Tiyatroları, 2021-2022 tiyatro sezonunu İstanbul seyircisinin katılımıyla, 1 Eylül 2021 Çarşamba günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Sofokles’in yazdığı Sabahattin Ali’nin çevirisinden Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği Antigone oyununun ilk gösterimiyle açtı.

Barış Dinçel’in sahne tasarımını, Eylül Gürcan’ın kostüm tasarımını, Sinem Özlek’in dramaturgisini, Mahmut Özdemir’in ışık tasarımını, Metin Küçükyılmaz’ın efekt tasarımını, Senem Oluz’un hareket düzenini yaptığı oyunda, Aslı Menaz (Antigone), Cengiz Tangör (Kreon), Destan Batmaz (Komutan), Gözde İpek Köse (İsmene, Euridike), Onur Şirin (Nöbetçi, Haberci) Özgün Akaçça (Haimon, Polyneikes) ve Zafer Kırşan (Teiresias) rol alıyor. 

Kreon rolündeki Cengiz Tangör, oyunda emeği geçenleri sahneye davet etmeden önce, yakın zamanda kaybettiğimiz iki usta isim, Metin Çekmez ve Ferhan Şensoy için alkış istedi, tiyatroya, seyirciye duyduğu özlemi dile getirdi. Salgın döneminde fiziksel olarak tiyatronun yapılamadığı zamanlara atıfta bulunarak, ayrı kalmaktan ötürü çok zorluklar çekildiğini belirtti.

Prömiyer akşamı konuşan Engin Alkan, seyircilerden özel tiyatroların oyunlarına da giderek destek olmalarını rica etti.

Genel Sanat Yönetmenimiz Mehmet Ergen de, “kapanma olmadan, seyircimizle buluşmayı bu akşam olduğu gibi sürdürmeyi umut ediyoruz. Bunun için herkes üzerine düşeni yapmalı, biz kurum olarak Covid 19 tedbirlerini uyguluyoruz, seyircimiz de gerekli tedbirleri alarak, aşısını olarak birlikte zor günleri aşacağız,” dedi.

Mumlar, kaybettiğimiz sanatçılar için yandı

İBB Şehir Tiyatroları, geleneksel olarak her sezon açılışında, kuliste geçmişte kaybettiğimiz bütün sanatçılarımız anısına mumlar yakılıyor. Bu gelenek bu sene de tekrar etti ve dünden bugüne kaybettiğimiz bütün sanatçılarımız anıldı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı