Ümit Karaman 17 AĞUSTOS UNUTMADIK... AMA?
Yazı Detayı
17 Ağustos 2022 - Çarşamba 10:59
 
17 AĞUSTOS UNUTMADIK... AMA?
Ümit Karaman
info@aktuelgazete.com/editorumitkaraman@gmail.com
 
 

 AĞUSTOS UNUTMADIK... AMA?
Unutmayalım ki, ne kadar çok sallayıp durursak o kadar çok sallanıp dururuz
Deprem kuşağında bulunan ülkelerin başında yer aldığımız halde, ve bu doğal felaketi iliklerimize kadar hissettiğimiz halde, hala bu gerçeği anlamakta neden güçlük çekiyoruz.
Göz yaşlarının umuda çevrilmesi için günlerce dua etmek, umutların sevince dönüşmesi için zaman karşı hiç durmadan mücadele etmek.İşte 17 Ağustos .
Dünya beşik gibi sallanıyor, sallandıkça feryatlar yükseliyor, feryatlar yükseldikçe, umutsuzluk tükeniyor ve sonunda enkaz altından gelen sesler kesiliyor.İşte deprem de yaşanan en duygusal an. Sesimiz duyan varmı sorusu karşısında sessiz kalmak ve göz yaşlarına boğulmak....!
Doğal felaketlerle karşılaşınca,, çaresizlikle içinde şuursuzca sağa sola koşturmak yerine , karşılaşmadan tedbirimizi almak daha doğru değilmi?  Bu konu da, gerek görsel basında,gerekse yazılı basında yorum yapan uzmanların, ,zaman zaman birbirinden çok farklı tezlerle insanların karşısına çıkmasının olumsuz etkilerini gözden geçirmeleri ve daha sağlam bilgilerle toplumu bilgilendirmeleri  daha doğru değilmi ?.
Unutmayalım ki, ne kadar çok sallayıp durursak o kadar çok sallanıp dururuz
Unutmayalım ki, ne kadar çok sallayıp durursak o kadar çok sallanıp dururuz.ve daha çok sesimiz duyan varmı diye bağıra bağıra uyuruz....!
O yüzden tüm ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından sallayıp durmak yerine, sallanmamak için tedbirlerin ivedilikle alınması,yapıların sağlamlaştırılması,denetimin arttırılması, cezai müediyelerin fazlalalştırılması  ile birlikte, özellikle deprem konusunda eğitime çok daha fazla önem verilmesi gerekir.
Depremin değil, depremin meydnaa getirdiği enkazların ölüme neden olduğunu anlamak ve onun için sağlam temellere oturtulmuş yuvalar içinde yaşamkak daha güven verici bir yaşam biçimi değilmi.
Oysa insanoğlunun o meşhur ''yumurta kapıya dayandığı zaman''mı aklımıza geliyor sözcüğüne hatırlamak yerine,önce tedbirini al, sonra Allah'a bırak cümlesini aklımızdan çıkarmamk lazım.Yani bu dünyada insan gibi yaşamak için sağlama yapılarda oturmak lazım.
Ve herşeyden önce bizlerin, bireysel olarak sanal alemin içinde yer alan gereksiz oyunlarından uzaklaşarak, yine sanal alem içinde var olan doğru bilgileri, özellikle deprem konusunda yapılması gerekenleri öğrenmeliyiz.

Rabbimin ülkemizi ve dünyamızı böyle doğal afetlerle ve felaketlerle bir daha karşılaştırmaması dileğiyle.

 
Etiketler: 17, AĞUSTOS, , UNUTMADIK..., AMA?,
Yorumlar
Haber Yazılımı