Ümit Karaman Hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var
Yazı Detayı
18 Ağustos 2021 - Çarşamba 00:11
 
Hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var
Ümit Karaman
info@aktuelgazete.com
 
 

Biz daha çok sesimizi duyan var mı diye bağırmaya devam ederiz.

Bugün 17 ağustos, yüreğimizde birçok acıların yaşandığı ve paylaşıldığı, asla ülkemizin ve dünyanın hiç bir yerinde tekrarlanmasını istemediğimiz bu doğal felaketin üstünden tam 22 yıl geçti. Büyük kayıplar yaşadığımız depremin, üstünden bu kadar yıl geçmesine rağmen yeterince duyarlı olmadığımızı ve ders almadığımızı hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var.

Eğer biz tekrar böyle acılar yaşamak istemiyorsak ve daha da çok sesimizi duyan var mı diye bağırmak istemiyorsak, gerekli tedbirlerin alınması ve bu konuda tüm kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte hepimizin üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirmesini hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var. 

Konuyla ilgili, çarpık yapılaşmadan başlayarak, bu konuda eğitime ağırlık verilmesini hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var. 

Biraz daha süratli ve dikkatli hareket edip, tedbirlerimizi arttırmayı hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var. Unutmayalım ki, devletin ilgili kurumlarınıüstüne düşen görevleri olduğu kadar fert olarak bizlerinde üstümüze düşen görevleri olduğunu hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var. 

Çok basit örneklerle bunu şöylede ifade edebiliriz;deprem uzmanlarının kaçını takip ettik, eminim face daha önemli olmalı ! yatalak insanlarımız için(evde veya hastanede)alınan tedbirler yeterlimi, kaç hanede deprem çantası mevcut, bırakın okulları, kaçapartman ve site yöneticisi depremle ilgili toplantılara katıldı, medyanın uyarılarına toplum olarak ne kadar dikkat ettik, internetimizi,  kaçımız bu konuyla meşgul ettik, kaçımız cep telefonumuzu ve sanal dünyamızı bu konuda yeterince kullanabildik, sanal alemde bu konuların ne kadarınıpaylaşabildik, sanırım bunu da hatırlamakta ve unutmamakta büyük fayda var.

Şu asla unutulmamalı, yaşadığımız dünyada bize göre felaket, fakat evrene göre dünyanın var oluşundan itibaren milyonlarca yıldır devam eden doğal bir sürecin içinde bulunduğunu çok iyi anlamak gerek. Ve bu sürecin kötü gitmesine katkısağlayan, yine biz insanların, doğaya karşı yaptığı bu eziyetin adını ne koyarsanız koyun, ister nükleer felaket, ister doğal felaket, ister insanoğlunu  bazen bilerek bazen bilmeyerek doğaya karşı açmış olduğu bu savaşın farkına varmadığı müddetçe, biz daha çok sesimiz duyan var mı diye bağırmaya devam ederiz.

Ülkemizin ve dünyamızın böyle felaketlerden uzaklaşması dileğiyle, 

17 ağustosların bir daha yaşanmamasını temenni ederim.

 
Etiketler: Hatırlamakta, ve, unutmamakta, büyük, fayda, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı