Ümit Karaman ÖNCE BEYNİMİZE FİLTRE TAKILMALI,
Yazı Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 16:53
 
ÖNCE BEYNİMİZE FİLTRE TAKILMALI,
Ümit Karaman
info@aktuelgazete.com/editorumitkaraman@gmail.com
 
 

Geçenlerde Bakırköy’e yolum düşmüştü. Her zamanki gibi meydanında çeşitli sosyal aktivitelerle birlikte, işyeri tanıtımları yapan ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini anlatmaya çalışan   gençler vardı. Tabi ki bir kısmı para kazanmak için, bir kısmı da kendilerine göre doğru buldukları şeylerin tanıtımını yapıyorlardı.  Bugün bana denk gelen ise Greenpeace’ci gençlerdi. Çok önemli bir konu olan hava kirliliği ile ilgili insanların görüşlerini almak için insanlara soru soruyor ve düşüncelerini öğrenmek istiyorlardı. Sanırım bunu da, kendilerine ait yayın organlarında yayınlayarak, konuyla ilgili kamuoyu oluşmasını sağlamak için yapmaya çalışıyorlardı. Benimle görüşmek istediklerinde ise, Maalesef vaktimin çok kısıtlı olmasından dolayı ilgilenemeyeceğimi, gazetedeki köşemde, dünya ve canlılar için önem arz konuları bir çok kez yazmış köşeme taşımış biri olarak tekrar bu konuyu ele alacağımı söyleyerek oradan ayrıldım.

Evet, dünya kirleniyor, evet dünya ekolojik dengesini yitiriyor ve her şeyden önce dünya elden gidiyor

Şimdi gelelim asıl meseleye, yani çevre kirliliği ve bundan kaynaklanarak yitip giden binlerce canlının hesabının kime ve nasıl verileceğine? Evet, dünya kirleniyor, evet dünya ekolojik dengesini yitiriyor ve her şeyden önce dünya elden gidiyor, ama, neticede tüm olumsuzluklara direnerek yinede bize can veriyor öyle değil mi?

Temiz bir dünya için önce  beynimize filtre takılmalı, sonra bu güzel dünyaya sahip çıkılmalı.

Hani, rahat nefes almamızı ve bulunduğumuz ortama hijyenik bir atmosfer sağlaması için evimizdeki o pahalı ve has has klimalar var ya, işte o cihazlar zaman zaman bir takım arızalarla karşılaşır. Mesela filtrelerindeki yoğun kirlilikten, ya da kullanımdan kaynaklı teknik eksikliklerden.  İşte bu cihazların başımıza daha büyük sorunlar açmasını engellemek için  zamanında ve bir an evvel  ya filtresini değiştiririz veya teknik servise göndererek, sorunun çözülmesini isteriz. Neden mi? Tabi ki bir an evvel yapılması ve tekrar kullanılması için .

İşte klima örneğindeki gibi nasıl,öncelikli olarak filtreler ve diğer sorunlu parçalar değiştirilerek veya temizlenerek tekrar kullanıma sunuluyorsa,Dünyanın da filtre temizliği  ve eksilen yıpranan yok olan ormanlarının yerine yenilerinin gelmesi gerekmiyor mu;?

İşte bu yüzden, Dünyanın daha fazla yıpranmaması için ilk önce, insanların beyinlerine filtre takılmasını ve  dengesinin koruması ve doğa ile ilgili olumsuz düşüncelerinin, o filtrelerden geçirilerek daha güzel şeylerin yapılmasını sağlamak daha doğru olmaz mı?

Ve yine asla dünyamız için yine kalıcı çözüm bulamayacağız. 

Aksi takdirde, siz ne kadar bacalara filtre takarsanız takın, ne kadar arıtma tesisi kurarsanız kurun,o beyinlere filtre takamadıktan sonra,yine aynı şeylere karşılaşacağız ve yine tüm olanlara rağmen ve her tarafını çöplüğe çevirmeye çalışanlarla mutlaka karşılaşacağız.Ve yine asla dünyamız için yine kalıcı çözüm bulamayacağız. 

Eğer insanoğlu kafasına filtre(mecazi anlamda) takarsa ve o insani duygulardan birazcıkta olsa ruhunda kalmışsa, işte o zaman Dünyayı zora sokacak düşüncelerin araya karışmasına ve yine geçte olsa tertemiz bir dünya ya kavuşacağımızı sağlayacağımıza inanmış oluruz.

TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN ÖNCE  BEYNİMİZE ÖNCE BEYNİMİZE FİLTRE TAKILMALI, SONRA DÜNYAMIZI  SEVGİYLE  KUCAKLANMALI

Ümit Karaman

 
Etiketler: ÖNCE, BEYNİMİZE, FİLTRE, TAKILMALI,,
Yorumlar
Haber Yazılımı