Ümit Karaman Sanal alemin içine hapsedilmiş bir yaşam
Yazı Detayı
28 Haziran 2022 - Salı 15:42
 
Sanal alemin içine hapsedilmiş bir yaşam
Ümit Karaman
info@aktuelgazete.com/editorumitkaraman@gmail.com
 
 

 

VE EN KÖTÜSÜ İNSANLIĞI BU ALEM’E HAPSEDEN AKTİVİTELER

 

Sanal alemin içine hapsedilmiş bir yaşam, insanı sosyalleşmeden uzaklaştırarak, geleceğin mutantlarını yaratıyor.

 

İnsanlar, görerek ve hissederek yaşamalı….! alış veriş yaparken, seyahat ederken, istediği bir şey hakkında bilgi sahibi olmak isterken…., ekranlardan değil, görerek ve hissederek anlayarak  ve tanıyarak almalı.

 

Sanal alemin içine hapsedilmiş bir yaşam, insanı sosyalleşmeden uzaklaştırarak, geleceğin mutantlarını yaratıyor.

Böyle giderse, insanlar sevgiyi, aşkı ve hayatı da sanal mağazaların sanal raflarından, ve sanal ekranların sanal raflarından  satın almak zorunda kalacak, yani hissetmeden, yaşamaya çalışacak.

Oysa yaşadığımız yüzyıldaki gelişmelere şöyle bir baktığımızda, hem teknolojik anlamda, hem de sosyolojik anlamda yapılan değişikliklerin, insanları nasıl etkilediğini ve bu etkileşim karşısında, yine insanoğlunun karşılaştığı bu olumsuzlukları görmemesi için, ya kör, ya da sağır olması gerekir.

En kötüsü insanlığı bu aleme hapseden aktivitelerle birlikte daha neler neler…..

 

Ve şu an yaşadığımız dünyada, her türlü canlının karşılaştığı, çaresizlikler.

 

İşte sanal alemin, robotlaştırdığı bir yaşam ve o yaşamın yarattığı sıra dışı canlılar olarak, tüm bu olumsuzluklar karşısında, hala kendimizi yine bu alemin ayrılmaz bir parçası olarak hissediyor ve onsuz hayatı organ yetmezliği yaşayan bir canlı gibi görüyoruz.

Böyle giderse, robotları yöneten insanlar olarak değil de, robotlar tarafından yönetilen insanlar olacağımızı, uzak ihtimalde olsa,  kötü bir kabus olarak sanki kabullenmeye başlamış gibi görünüyoruz. Ve bu alemin, yine insanlar tarafından kurgulandığını ne hikmetse, bir türlü görmek bile istemiyoruz.

Oysa sanal alemin bir oyundan ibaret olmadığını, kendimizi kaptırdığımız takdirde içinden çıkamayacağımızı, kendimizle birlikte çevremize de zararımızın olacağını anlamalı ve anlatmalıyız.

Mümkün olduğu kadar yaşantımızı kolaylaştıracak ve ciddi faydalar sağlayacak gelişmelerin de bu alemin de içinde bulunduğunu hatırlayarak, ve bu alemi ancak çok dikkatli kullanırsak eğer, hem kendimize, hem de çevremize daha yararlı olacağımızı da artık anlamalıyız.

 
Etiketler: Sanal, alemin, içine, hapsedilmiş, bir, yaşam,
Yorumlar
Haber Yazılımı