Ana Sayfa > Site Yazarları

OSMAN İSLAM - [email protected]
Biz neredeyiz, Soma nerede, Avrupa nerede?
13 Kasım 2015 - 841 okunma

İnsan haklarından, işçi haklarından, kadın haklarından hatta hayvan haklarından söz ederken biraz daha insaflı olmalıyız diye düşünüyorum.
O kadar çok hak yiyen, haksızlık yapan var ki nereden geldik nereye gidiyoruz diye sorgulamak lazım.
İnsan haklarına en çok değer veren dinin mensupları olarak, ‘İşçinin hakkını alın teri kurumadan verin’ diyen dinin mensupları olarak kendimizden utanmalıyız.
Soma’da önlemleri almadan yüzlerce işçiyi çalıştıran işverenden; denetimi sağlıklı yapmayan devlet erkanına kadar herkes sorumlu, herkes insan hakkına girdi.
Hiç kimse dünyanın her yerinde bunlar oluyor diyemez.
Bugün olmuş hala açıklanmayan nedenler hala ödenmeyen tazminatlar var.
301 madenciye mezar olan facianın üzerinden 19 ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişmenin yaşanmamasına madenci yakınları da tepki gösterdi. Madenci heykeline karanfil bırakan aileler, basın açıklaması yaptı. Şehit madenci babası İsmail Çolak, "Biz nefes aldığımız müddetçe bu mücadeleyi devam ettirmekte kararlıyız. 301 umudu toprağa gömen, o koşullarda çalışmasına müsaade eden sistem, isyanımızda boğulacak ve tarihe gömülecektir.” dedi.

İsmail Çolak: “301 madenci katliamının çocuklarımızın katledişini 19. ayı sebebiyle her zaman olduğu gibi yine buradayız. Tam 19 ay önce bugün daha fazla para için gözleri dönmüş patronlar ve onlara göz yuman siyasal iktidar, 301 canımızı bizden kopardı. O gün orada ölenler sadece 301 can değil, 13 Mayıs 2014’te tam kokuşmuş bir sistem ve insanlıkla beraber o madende öldürüldü. 2 gün aynı gömleği giydiği için mağdur olduğunu iddia eden bakanlar, kaza olduktan sonra 24 saat bile geçmemişken başka bir işçi arkadaşımızı tekmeleyen başbakanlık müşavirinden, çocuklarımızın fıtratında ölüm olduğu için öldüğünü söyleyen başbakanlardan hesap soruyoruz. 19 aydır ölüm kokan bu şehirde şehit aileleri olarak çocuklarımızın, eşlerimizin katillerini hak ettiği cezayı almaları için mücadele ediyoruz. Duruşması biten mahkemede gözlerimizin içine bakarak yalan söyleyen çocuklarımızın katillerine sesleniyoruz. Biz nefes aldığımız müddetçe bu mücadeleyi devam ettirmekte kararlıyız. Hak ve hak ettiğiniz cezayı bulana kadar mücadelemiz sürecektir. 19 aydır bir an olsun yılmadık. Umutsuzluğa kapılmadık ve asla da kapılmayacağız. Haklı olduğumuz ve kazanacağımızın bilinciyle, 301 umudu toprağa gömen, çocuklarımızı o koşullarda çalışmasına müsaade eden sistem, isyanımızda boğulacak ve tarihe gömülecektir.”
Bu sese kulak verin, bu seste boğulmadan önce…
 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


OSMAN İSLAM Diğer Yazıları

14 Nisan 2020 - ZEYTİNBURNU İSTANBUL'A ÖRNEK OLMALI!
26 Mart 2020 - KORONAVİRÜS MAĞDURLARIMIN YENİ HAYATA ADAPTASYONU!
18 Mart 2020 - KORONAVİRÜSÜN FAYDALARI, BİZE ÖĞRETTİĞİ VE UNUTTUKLARIMIZ...
08 Ocak 2020 - ​Merter’de ihracat rekoru kırılabilir!
30 Ekim 2019 - ​İstanbullu kendine geldi mi acaba?
04 Aralık 2018 - BİR SAAT
06 Temmuz 2018 - SEÇİM BU İŞTE!
21 Ocak 2018 - AFRİN’DE TARİH YAZAN MEHMETÇİK
07 Kasım 2017 - ​İstanbul bir sevdadır…
04 Şubat 2016 - İNSANLAR NEREDE, İNSANLIK NEREDE?
Radyo Canlı Yayın
FIRSATLAR
Facebook Beğen
    
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH