Ana Sayfa > Site Yazarları

PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK -
ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY
14 Nisan 2020 - 15305 okunma

ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY
1 Mart 1884-10 Nisan 1919
 
Prof. Dr. İbrahim Öztek
Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı
(Sivil Toplum Örgütleri Adına)
101. YILINDA MİLLİ ŞEHİDİMİZ KAYMAKAM KEMAL BEYİ ANIYORUZ.
 
1. DÜNYA SAVAŞINDA OSMANLI DEVLETİNİ SIRTINDAN VURAN OSMANLI VATANDAŞI ERMENİLERİN SON KURBANI MİLLİ ŞEHİDİMİZ KAYMAKAM KEMAL BEYİ RAHMETLE ANIYORUZ.
Birinci dünya savaşı günleri ve öncesi, Ermeniler Azerbaycan ve Anadolu’da 2 milyon insanımızı emsali görülmemiş bir vahşetle katletmiştir. Osmanlı Devleti, 24 Nisan 1915 günü bir kanun çıkararak, bu hainlerin bir kısmını Anadolu’dan, Osmanlı Devletinin bir başka bölgesi olan Suriye’ye göç ettirmiştir.  Ermenilerin suçu büyüktür. Anadolu’nun birçok yerinde erkeği savaşa gitmiş, erkeksiz kalan köylerimizde ve şehirlerimizde insanlarımızı katletmiş, samanlıklara, camilere doldurarak diri diri yakmış milyonla insanımızın canına kıyılmıştır. En önemlisi, cepheye giden silah ve mühimmatı engellemişler ve bu silahlar ele geçirilerek Müslüman halka karşı kullanmışlardır. Bu hainlerin başında genellikle Osmanlı Devletinin Ermeni milletvekilleri yer almıştır. Bu göç sırasında Ermenilerin tüm ihtiyaçları karşılanmış, belirli istasyonlarda dinlendirilmiş, yaraları sarılmış ve gittikleri yerlerde ekecekleri buğdayına kadar her ihtiyaçları yanlarına verilmiştir.
1919 yılında müttefikler İstanbul’u işgal ettiğinde, Kana susamış Ermeniler işgal kuvvetlerini kandırarak, bütün bu mecburi göç olayından Yozgat Boğazlayan Kaymakamı Kemal Beyi sorumlu tutmuşlar ve işgal kuvvetleri işbirlikçisi Nemrut Mustafa Paşa mahkemesinde yargılanmasını sağlayarak 10 Nisan 1919 günü Beyazıt meydanında idam ettirmişlerdir.
Bu kahraman vatan evladı; “beni haksız yere idam ediyorlar, ben masum bir devlet memuruyum, tek suçum bana verilen görevi yerine getirmek olmuştur. Kimsenin de burnunun kanamasına sebep olmadım. Adalet buna diyorlarsa kahrolsun adalet. Ben şimdi cephede düşman üzerine giden bir nefer gibi şehadet şerbetini içmeye gidiyorum. Çocuklarımı yüce Türk milletine emanet ediyorum. Allah vatana millete zeval vermesin. Fertler ölür, millet yaşar. Yaşasın Türk milleti” demiştir.
Kaymakam kemal bey, Kadıköy’de Kuşdilindeki ebedi istirahatgahında yatmaktadır.
Atatürk 14 Ekim 1922 de TBMM’nde çıkmasını sağladığı özel bir kanunla Kaymakam Kemal Beyi milli şehit ilan etmiştir. 
Kaymakam kemal beyin idam kararı, Şahsında Türk milleti ve devletinin idam kararıdır. Fakat onun şehadeti, onu değil, ona kast edenleri boğmuş ve yok etmiştir.
NOT: Kaymakam Kemal beyi yıllardır kabri başında, aşağıda isimleri bulunan kurum ve sivil toplum örgütleri ile hep birlikte anıyorduk. Bu yıl virus salgını nedeni ile törenimizi gerçekleştiremedik. Katılımcı arkadaşlarım ve Türk milleti adına Kaymakam Kemal Bey ve şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Nur içinde yatsınlar.
 
KATILAN KURULUŞLAR VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ
Kadıköy Kaymakamlığı, Kartal Belediye Başkanlığı, Kadıköy Belediye Başkanlığı, Anadolu Aydınlar Ocağı, Aydınlar Ocağı Genel Merkezi, Emekli Subaylar Derneği, Muharip Gaziler Derneği, Kazım Karabekir Kültür ve Araştırma Vakfı, Azerbaycan Aydınlar Ocağı, Azerbaycan Emekli Subaylar ve Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Azerbaycan Dev Kardeşlik, Candaşlık ve Strateji Platformu, Artvin Kemal Paşa Belediye Başkanlığı, Türkiye Kamu-Sen İl Başkanlığı ve Şube Başkanlıkları, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı, Koop-İş Sendikası Başkanlığı, Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu, Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, Sarıkamış Dayanışma Grubu, Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Eden Sporcular Federasyonu, Uluslararası Sigara Alkol Uyuşturucu ile Mücadelede Kültür ve Spor Birliği, Türk Ocakları Kadıköy Ümraniye Beykoz Maltepe Pendik Şube Başkanlıkları, Türkiye-Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşbirliği Cemiyeti, Kartal Cumhuriyet Kadınları Derneği
Türk Hukuk Enstitüsü Derneği,  Turan Araştırmaları Derneği, Doğu Karadenizliler Derneği, Uludağ Üniversitesi Mezunları Platformu, Kartal Atatürkçü Düşünce Derneği, Azerbaycan Kültür Evi, Arif Şanlı Musiki Derneği, Milli Düşünce Derneği, Ahilik Araştırma ve Kültür Vakfı, Revnak Sanat Derneği, Yozgat Dernekleri Federasyonu, Kartal Yozgatlılar Derneği, Anadolu İrfan Ocağı, Altıntepe Kültür Sanat Platformu, Şehit Anneleri Derneği, Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği, İstanbul Üniversitesi Ed.Fak.   Mezunları ve Mensupları Derneği, Yozgat Sanayici ve İş Adamları Derneği, Yozgat Kültür ve Dayanışma Derneği, Yozgat Boğazlıyan’lılar Derneği, Boğazlıyan Kaymakam Kemal Bey Anadolu Lisesi Öğrenci Temsilciliği, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu, Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği
Kırım Türkleri Dernekleri, Turkuaz Kulübü, Milliyetçi Hekimler Derneği, Ülkü Der Maltepe, Hopa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı İstanbul İl Başkanlığı
Asılsız Ermeni İddiaları ile Mücadele Federasyonu, Tüm Siyasi Partilerimizin Temsilcileri
Yerel Sendikalar

 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


PROF. DR. İBRAHİM ÖZTEK Diğer Yazıları

27 Eylül 2020 - RARABAĞ TÜRK'ÜN KANAYAN YARASIDIR
01 Nisan 2020 - MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI VE AZERBAYCAN'IN DUYARLILIĞI
27 Mart 2020 - VİRUS SALGINI SEFERBERLİĞİ
26 Mart 2020 - BUGÜN, KURULACAK BİR “VİRUS SAVAŞ FONU” İLE MİLLETÇE SAVAŞ GÜNÜDÜR
19 Mart 2020 - COVİD-19 TİPİ KORONAVİRUS: 'Elden Ele, Elden Yüze Dokunma.
18 Mart 2020 - TARİHİN VE TÜRK’ÜN EN BÜYÜK DESTANI ÇANAKKALE
06 Mart 2020 - 'TÜRK’E SON SOYKIRIM, HOCALI VE DÖŞ NIŞANI*
02 Mart 2020 - ERMENİLER ANADOLU VE AZERBAYCANDA İKİ MİLYON TÜRK’Ü KATLETTİ
08 Ocak 2020 - YENİ YIL-NARDUGAN-YENİDEN DOĞUŞ-GÜNEŞİN DOĞUŞU
28 Haziran 2019 - STRATEJİK ORTAK AMERİKA, TÜRKİYEYİ ÇÖKERTME PEŞİNDE
07 Nisan 2019 - MÜLTECİ ALARMI
21 Şubat 2019 - EY MACRON TÜRK’E ŞÜKRAN GÜNÜ DÜZENLEMELİSİNİZ.
26 Kasım 2018 - BOP NEDİR?
08 Kasım 2018 - 'Benim En Büyük Eserim Cumhuriyettir'
14 Temmuz 2018 - ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 22 TEMMUZ'DA HATAY'DA YAPILIYOR
12 Haziran 2018 - AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 100 YAŞINDA: 'CUMHURİYET EN BÜYÜK ESERİMİZDİR'
11 Haziran 2018 - Azerbaycan'dan Kafkas Üçlüsü Filmi'ne büyük tepki
02 Haziran 2018 - PAŞİNYAN NE YAPMAK İSTİYOR, ERMENİSTAN'DA ABD VE SOROS DÖNEMİ Mİ?
09 Mayıs 2018 - 23 NİSAN BÜYÜK BAYRAM, 24 NİSAN BÜYÜK YALAN!
29 Mart 2018 - “ÇANAKKALE'DEN AFRİN'E, KIZIL ELMAYA...
17 Mart 2018 - TÜRK SPORU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI
03 Şubat 2018 - AFRİN’DE AMERİKA İLE SAVAŞIYORUZ
23 Ocak 2018 - GERÇEK STRATEJİK ORTAK; TÜRKİYE-AZERBAYCAN
28 Haziran 2017 - KANSERİN BULGULARI VE KORUNMA YOLLARI
15 Mayıs 2015 - Millet-Milliyetçilik ve İslamiyet
Radyo Canlı Yayın
FIRSATLAR
Facebook Beğen
    
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH