Kızılay, Depremden Etkilenen 70 Bin Kişiye Psikolojik Destek Sağladı

Depremden en fazla etkilenen illerde psikososyal ekipleriyle çalışmalar yürüten Kızılay, yaklaşık 70 bin kişiye psikolojik destek verdi. Kızılay psikologları özellikle kadınlar ve çocuklarla afet travmasının atlatılmasına yönelik çalışmalar yapıyor.

Sağlık Yayın: 14 Mart 2023 - Salı - Güncelleme: 14.03.2023 05:45:00
Editör - Osman İslam
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

HABER: Meltem Suzan ZEKİ

Depremden en fazla etkilenen illerde psikososyal ekipleriyle çalışmalar yürüten Kızılay, yaklaşık 70 bin kişiye psikolojik destek verdi. Kızılay psikologları özellikle kadınlar ve çocuklarla afet travmasının atlatılmasına yönelik çalışmalar yapıyor.

KIZILAY PSİKOLOGLARI GÖRÜNMEZ YARALARI SARIYOR 

Büyük Kahramanmaraş depreminin ardından 6 şehirde kurulan psikososyal destek çadırlarında çalışmaya başlayan Kızılay psikologları, afetin ardından yaşanan ruhsal yaralanmalara “ilk yardım” yapıyor. Kızılay uzmanlarının liderliğinde, gönüllü psikolog ve psikolojik danışma ve rehberlik uzmanları, çalışmalarını daha kırılgan olan çocuklar ve kadınlar üzerinde yoğunlaştırıyor. Ekipler, bugüne kadar yaklaşık 70 bin kişiye psikolojik destek sağladı. Kızılay psikologları, afetzedelerin zorunlu olarak taşınmak durumunda kaldığı illerde de benzer çalışmaları hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Kızılay bir yandan da Türkiye Afet Müdahale Planına (TAMP) göre kendisine verilen ana görev alanı olan beslenme grubundaki çalışmalarını da geliştirerek sürdürüyor. Kızılay ve Kızılay’ın koordinasyonundaki Afet Beslenme Platformu üyesi kurum ve kuruluşlar bugüne kadar yaklaşık 150 milyon kişilik sıcak yemek çıkartarak afetzedelere ulaştırdı.  

Afet Beslenme Platformu üyeleri hizmetlerini 5 Aşevi, 86 ikram aracı, 355 mobil mutfak, 49 mobil fırın, 22 sahra mutfak ile gerçekleştiriyor. Bunların yanı sıra 6 ilde 8 mobil sağlık aracıyla 9.651 afetzede muayene edilirken 15.161 afetzedeye ilaç desteği verildi.

Kızılay, afet bölgesinden 71 farklı ile tahliye edilen 1.726.496 kişiye yardım eli uzatmak için; giyim, battaniye, mutfak malzemesi, yatak, kuru gıda, hijyen malzemesi, temizlik malzemesi, gıda kolisi, sağlık malzemesinin de aralarında bulunduğu 3.5milyon/kişilik yardım malzemesi dağıttı. 

Kızılay, vatandaşların gıda ve tüketim ürünlerine daha kolay ulaşabilmeleri için 13 sosyal market açarak bu marketlerdeki ürünleri depremzedelere ücretsiz olarak dağıtıyor. Çadırkent ve merkezi noktalara yakın bölgelerde açılan marketlerden bu zamana kadar yaklaşık 245 bin afetzede yararlanıp ihtiyaçlarını ücretsiz şekilde karşıladılar.

Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.