“Kurumsal Yönetim Ödülü” Yine Sütaş’ın Oldu

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), “halka açık olmayan reel sektör şirketi” kategorisinde verdiği Kurumsal Yönetim Ödülü’ne 8’inci kez Sütaş layık görüldü. Sütaş, 2015 yılından beri en yüksek notu alarak birinciliğini devam ettirdi.

Ekonomi Yayın: 05 Nisan 2023 - Çarşamba - Güncelleme: 05.04.2023 20:25:00
Editör -
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

 

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), “halka açık olmayan reel sektör şirketi” kategorisinde verdiği Kurumsal Yönetim Ödülü’ne 8’inci kez Sütaş layık görüldü. Sütaş, 2015 yılından beri en yüksek notu alarak birinciliğini devam ettirdi.

 

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD), Kurumsal Yönetim Ödülleri 4 Nisan Salı günü TÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. TKYD’nin, “halka açık olmayan reel sektör şirketi” kategorisinde verdiği Kurumsal Yönetim Ödülü,  8’inci kez Sütaş’ın oldu. Bu yıl 96,04 puan ile halka açık olmayan reel sektör şirketi olarak en yüksek notu alan Sütaş, 2015 yılından beri bu kategoride birinciliği elinde tutuyor. 

 

Kurumsal Yönetim Zirvesi’nde düzenlenen törende ödülü, TKYD Başkanı Dr. Tamer Saka’dan alan Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Yılmaz, “Günümüzde tüm kurumların artık çok daha hızlı, esnek, çevik, dayanıklı ve rekabetçi olması gerektiği bir gerçek. Bunu da kurumsal yönetimin gerektirdiği anlayışla çalışan, ortak aklı yönetebilen, kaynaklarını doğru planlayabilen, insana ve doğaya saygı duyan kurumların başarması mümkün. Kuşkusuz bu uzun soluklu bir yolculuk. Biz, süt ve süt ürünleri sektöründe uzmanlaşıp büyürken bu süreçte kurumsal yönetimi kendimize pusula olarak belirledik. Değerlerimiz ve evrensel kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda kurumsal yapımızı, her geçen gün daha da geliştirip güçlendiriyoruz.” diye konuştu.

 

Evrensel kurumsal yönetim ilkelerinin şirket içinde benimsenmesi ve daha da geliştirilmesi amacıyla 2015 yılında Yönetim Kuruluna bağlı Kurumsal Yönetim Komitesi’nin kurulduğunu kaydeden Duygu Yılmaz, “Herhangi bir zorunluluğumuz olmamasına rağmen 2015 yılından beri kurumsal yönetim ilkelerine uyumumuz, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından değerlendiriliyor. Her geçen yıl şeffaflık ve hesap verebilirlik başta olmak üzere birçok ilkede önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile yönetim derecelendirme notumuzu, her yıl daha da yukarı seviyelere çekerek 2022 itibarıyla 96,04’e çıkarmayı başardık. 2015’ten bugüne, 8 yıldır üst üste TKYD’nin halka açık olmayan reel şirket kategorisinde en yüksek nota sahip şirket ödülünü almak ise bize çok büyük gurur veriyor” değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

 

 

 

 

Kurumsal Yönetim Ödülleri Hakkında

------------------------------------------------

TKYD tarafından hazırlanan "Kurumsal Yönetim Ödülleri Projesi" bu konuyla ilgili bilinirlik yaratmayı ve iyi uygulamaları tanıtmayı amaçlıyor. Her yıl düzenlenen Kurumsal Yönetim Zirvesi kapsamında verilen ödüllerin değerlendirmesi, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan metodoloji doğrultusunda 31 Aralık itibarıyla Kurumsal Yönetim Endeksi’ndeki şirketlerin sahip oldukları Kurumsal Yönetim Derecelendirme notlarına göre yapılıyor.

 

 

Sütaş Hakkında:

 

  • Sütaş 5000 çalışanının yanı sıra satış dağıtım grubundaki iş ortakları ile birlikte 7.500 kişiye istihdam sağlıyor.
  • 2021 net konsolide cirosu 6,2 milyar TL
  • 4 entegre tesisinde;
    1. Her gün 6,5 milyon paket süt ürünü,
    2. Yem fabrikalarında günde 1.200 ton karma yem üretiyor.
    3. Tesislerinin elektrik ihtiyacının yüzde 80'ini, çiftliklerinin gübrelerinden ve organik atıklarından üretiyor.
#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.