Nihat Güler: 'Spor Camiası İflasın Eşiğinde!'
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 14:37
 
Nihat Güler: 'Spor Camiası İflasın Eşiğinde!'
Tüm Spor İşletmeleri İşveren Sendikası Başkanı Nihat Güler, pandeminin yükünü en çok hisseden sektör olduklarının söyleyerek artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, spor salonunu kapatan spor esnafı sayısının gün geçtikçe artığını söyledi.
SPOR Haberi
Nihat Güler: 'Spor Camiası İflasın Eşiğinde!'

Tüm Spor İşletmeleri  İşveren Sendikası Başkanı Nihat Güler, pandeminin yükünü en çok hisseden sektör olduklarının söyleyerek  artık  dayanacak güçlerinin kalmadığını, spor salonunu kapatan spor  esnafı sayısının gün geçtikçe artığını söyledi. Spor esnafının çarkını döndürmek için çareyi makina ve ekipmanını yok pahasına satmakta bulduğunu vurgulayan Güler, “İkinci el satış siteleri ilanlarla doldu. Şu an sektördeki herkes işletmesini satmayı yada devretmeyi düşünüyor” diyerek yetkililere seslendi. 

Tüm Spor İşletmeleri  İşveren Sendikası Başkanı Nihat Güler, devletin pandemi ile ilgili tedbir amaçlı yasaklarını ve  mücadelesini desteklediklerini, sektör olarak tüm pandemi kurallarına uyduklarını, konuyla ilgili gerekli hassasiyeti gösterdiklerini ve Hes Kodu uygulaması dahil pek çok tedbiri, yasal zorunluluk olmadan uygulamaya koyduklarını belirti.

Spor Saonu ve Spor İşletmelerinin ayakta kalması gerektiğini, aksi takdirde ülkemizin  spor  alt yapısının ve bu sektörden ekmek yiyen yüzbinlerce kişinin zor durumda kalacağını  ve bu ihtimalin çok uzak olmadığını belirterek, yetkililerin konuyla ilgili gerekli önlemleri almasını talep etti. 

SPOR  SEKTÖRERÜNE ACİL CAN SUYU LAZIM 

Son açıklanan KOSGEP desteklerinden de sadece imalat sanayinin faydalanabildiğini, acil bir şekilde spor işletmelerinin de bu desteklerden, hibe ve uzun vadeli düşük faizli kredilerden faydalanması gerektiğini belirten Güler, sektörde kısıtlamalar ve ve pandemi yasakları nedeniyle çok uzun süre spor işletmelerinin  kapalı kaldıklarını, tam kapanmadan bile önce hali saha işletmelerinin çok uzun zamandır kapalı olduklarını hatırlatarak, 1 yılı aşkın süredir amatör liglerin oynamadığını, onbinlerce yetenekli gencin hayallerinin, umutlarının ve maddi güçlerinin tükendiğini söyledi. 

SPOR ESNAFI DUKKAN SAHİPERİNE KARSI YASAL KORUNMAYA ALINMALI 

Şu an sektördeki işletmelerin kiralarını geç ödedikleri veya kapalı oldukları için ödeyemedikleri kiraları nedeniyle dükkanlarından çıkarılmak istendiğini ve mahkemeye verildiklerini üzülerek
öğrendiklerini belirterek açıklamalarını sürdüren Nihat Güler, açıklamalarına şöyle devam etti. 

HÜKÜMET YETKİLİLERİNE SESLENDİ

“Pandeminin günahı kiracılara yüklememeli, fedakarlık toplumun geneline yayılmalı. Salgınla mücadele var ve bunun bir faturası olduğunun bilincindeyiz. Fakat pandeminin faturasını toplumun bir kısmına kesmek ne hakka ne de hukuka uygun değildir. Pandeminin ülkemize getirdiği bu yükümlülüğü, spor sektörüne yıkmak, spor  camiasının bu yükün altında kalması demektir. Bir an önce meclis gündeminde bulunan kiracıları korumaya yönelik torba yasanın çıkmasını bekliyor, ayrıca hükümetimizede  bir çağrıda bulunmak istiyorum. Pandemi sürecinde Vergi, SSK ve Tabela Vergisi gibi vergilerin alınmamasını, affedilmesini yada açık olduğumuz ve çalıştığımız süre içersine takabül eden kısmının alınmasını camiam ve sektör için can simidi olacağına inanıyorum”
Tüm spor ışletmeleri işveren sendikası başkanı

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı