Gül Güğercin AİLE OLMAK...
Yazı Detayı
20 Mayıs 2021 - Perşembe 20:42
 
AİLE OLMAK...
Gül Güğercin
gulabla@aktuelgazete.com
 
 

Bir aile ye ait olmak, temel duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak, paylaşmak kendimizi güvende hissetmek gelişmek ve tamamlanmak için gereklidir.

Aile; sadece bireysel varoluşun ve gelişimin değil, ‘sağlıklı ve gelişmiş bir toplum olabilmenin’ de gereğidir. Çünkü aile toplumun en küçük birimidir. Henüz ilkokulda öğrendiğimiz bir tanımdır.  Yani aile toplumun temelidir. Temeli sağlam olmayan binalar nasıl çökerse temeli sağlam olmayan aileler  de çökmeye mahkumdur.

Peki sağlam yuva nasıl olur?

İnsanoğlunun ilk sınavı doğduğu evde başlar. Annesi babası   evdeki kardeşleri ile başlar. Onlar   ile sınavımızı vermeden o evden çıkıldığında sınavımız da peşimizden gelir. Annemin sınavını vermediğinde  daha büyüğü kayınvaliden  olarak karşına çıkar. Baban ile sınavını vermediğinde daha büyüğü eşin olarak karşına çıkar.  Ve insanoğlu bilmez,  ‘ki acı da haz da ötelendikce büyür. Dikkat etmemiz gereken şey şu olmalı;  hayatın içinde acılarımızı mı yoksa hazlarımızı mı büyütüyoruz? Çünkü acı ve haz faiz gibidir ötelendikçe artar. Sağlıklı aileler kurmamız için aynı zamanda kadının da erkeğin de kendi merkezinde olması yani özünde olması çok önemlidir. Fıtratı gereği erkek vermeye kadın almaya müsaittir.

Peki günümüzde öylemi?

Değil,  roller değişti…

Kadın kolluyor gözetiyor ve veriyor. Erkek ise alıyor. Yanlıştan doğru çıkmayacağı gibi buradan da sağlıklı bir aile oluşamıyor. Halil Cibran’ın da dediği gibi evdeki kirişlerin yer değiştirmediği gibi kadın ve erkek de yer değiştirmemelidir.

Erkek ailenin lideridir. Aile bireylerini korur ve kollar.

Kadın ise ailenin yöneticisidir. Kadınlar kraliçe olmak isterler ve hata yapar, eşlerine liderlik etmeye çalışırlar. Eşlerini farkında olmadan köleleştirirler ve  kölenin eşi olurlar. Hayatlarının hatalarını yaparlar. Benden bize geçemediğimizde bir aileden bahsedemeyiz. Ve o bin bir umutlarla çıkılan yolculuklar yarım kalmaya başlar.

Kadın, çocuklar ile baba arasındaki uyumu sağlar. Onun içindir ki kadınlar yönetici erkekler ise liderdir. Ve ağaç yaş iken eğilir lafından yola çıkarak kadın ve erkek bir olup çocuklarını  yetiştirmelidir.

Günümüzde ise çocuklar şarap gibi yıllanıyorlar. Yani yaş alıyorlar ama maalesef yetişmiyorlar.

Anne babaya karşı asi hayata karşı güçsüz kişiler oluyorlar. Anne babalar, yarın başlarında olmayacak gibi çocuklarını hayata karşı yetiştirmelidir. Yani hayatın içinde güçlü bireyler yetiştiriyor olmak gereklidir. Unutulmamalı ki güçlü  ebeveynler güçsüz çocukları;  güçsüz ebeveynler de güçlü bireyleri oluşturur. Yani anne ve babalar çocuklarının bedellerini ödemek yerine onlara ödeterek güçlenmelerine vesile olmalıdırlar. İşte o zaman temeli sağlam gerçek bir aileden bahsedebiliriz.

 

 
Etiketler: , , AİLE, OLMAK...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı